2014. május 24.

Gion Nándor: Testvérem, Joáb

A Joábok­* köztünk éltek, élnek és valószínűleg élni fognak.  Az a korszak, amibe belehelyezi Gion a történetét egyáltalán nem fikció. A hatvanas évekbeli zsarnokság irányítói és korrupt kiszolgálóit örökíti meg a bibliai szimbólumokkal párhuzamolva a kőrealista regényében. Hiába kisstílűek, a megfélemlítésen alapuló hatalom mindenhatóság érzete eltorzította őket. Csalóvá, korrupttá, ügyeskedővé, rendszerszolgáló hithű kommunistává, stb… mindez úgy történik, hogy semmi ellenállást sem tanúsítanak ez ellen a negatív integrálódás ellen  szereplők, hagyják, hogy beszippantsa őket a kor szellemisége. Fura is, hogy akkor ez meg is jelenhetett, bár jellemző volt az is a kort jellemző hatalomra, hogy úgy kacsintott ki a működési mechanizmusából a plebszre, minta a regénybeli karakterek és viselkedésük nem is a tükörképei, hanem  valami rajtuk kívülálló ejnyebejnye jelenség megformálói lennének.

Körbefont mindent ez a közeg. Ott ólálkodott a  munkahelyeken, a szabadidőben de még a szerelem sem maradt mentes ettől az önző rátelepedéstől. Nagyon jó karaktereket rajzolt meg Gion, mert szinte tapintható a feszültséggel teli párbeszédek légköre.

* Sámuel 2:17-23; 3:23-27; 11:15-25; 20:7-11;Királyok 1„Minden útját helyesnek tartja az ember, de az Úr vizsgálja meg a szíveket" (Péld 21:2, új prot. ford.).Joáb története az erőpolitikáról, ármánykodásról, félreértelmezett lojalitásról, féltékenységről és makacsságról szól. Abban a korban az emberek életét nem biztosította erős központi kormányzat vagy átfogó nyugdíjprogram. Az erős tovább élt, a gyengébbek pedig hamar eltűntek a történelem színpadáról. Izráel nemzetté válása arra az időre tehető, amikor Joáb volt Dávid katonai vezetője. A bírák korára jellemző nemzetségi viszályok és törzsi rivalizálás után a király személye lett az (Saullal kezdődően, majd Dávid és Salamon esetében még inkább), aki egyesítette Izráelt, noha a Biblia beszámolójából világosan kiderül, hogy az évszázadok alatt megszilárdult nemzetségi szemlélet 30 vagy 40 év alatt nem múlt el nyomtalanul. Joáb életét beárnyékolták a különböző háborúk, ellenségeskedések, sőt még a tömeggyilkosság is – amint a Bibliában olvashatjuk.Valószínűleg mi nem bonyolódunk Joábéhoz hasonló ügyekbe, mégis előfordulhat, hogy története kapcsán szembesülünk saját jellemünk árnyoldalaival. Dávid gyenge-erős emberének, Joábnak a rossz példája által ráismerhetünk saját jellemhibáinkra.

forrás: http://adventista.hu/bibliatanulmanyok


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése