Skandináv krimi a kínai veszedelemről. Jó mélyre visszanyúl Mankell, a jelen történésének a bemutatásához.
Mert ami ma van, az egy majdnem teljesen, különös kegyetlenséggel kiirtott svéd falu, egy házassági és önkalibratív válságban vergődő bírónő és a különös nyomokkal mit kezdeni nem nagyon tudó , tanácstalan nyomozó csapat.
Ez a három dolog alkotja a jelen szálat, majd az 1800-as évek rabszolgai vasút építéséig visszanyúló történet vonalon eljut az olvasó a kínai szálhoz, ami összeér a mában a fent említett történtekkel.
Elég fura az egymásba futó két vonalban a bírónő belső monológszerűen követhető magánéletének alakulása és az, ahogy a jelen kínai politikai berendezkedés antidemokratikus árnyai fenyegetően rávetülnek egy terjeszkedő oligarchikus gazdasági vonallal a zavaros belpolitikával küzdő, sebezhető afrikai országra. (vajon ez mennyire fikció?)
Na meg persze a két világ gondolkodása a jogról, a szabadságról és a családról.
Összegezve: a krimi része nem túl erős, pedig izgalmasan indít, az emberi érzelmi vonulat vegyes ( a svéd bírónő lelki rajzolata tetszik(és ez nagyon Mankell-es), de nem értem én a kínai bosszú töltetét, meg az ilyen típusú alakok beemelését egy véresen induló, már-már misztikába hajló thrillerbe. A felvázolt világméretűvé poliposodó veszedelmes irányzat meg túl sok egy skandináv krimibe.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése